The program is also available here.

Tutorials

# Speakers Topic Mode
1 Olayinka Adeleye Evolving complex networks and their applications in web services on-line
2 Arthur Desuert An Overview of the Security Challenges of IoT Solutions on-site
3 Bilal Farooq Ontologies for Smart Mobility on-line
4 Tatsuo Nakajima Towards Operating Systems for the Real World on-line
5 Dr. Ayşegül Uçar Reinforcement Learning for Robotics on-line
6 Edna Iliana Tamariz Flores Vehicular network systems in smart cities on-line
7 Ricardo J. Rodríguez GDPR: one small step for people, one giant leap for our digital privacy –
Implications in software development and IoT scenarios
on-line
8 Mikel Larrea From Centralized to Distributed Machine Learning on-site
9 José G.Caicedo-Ortiz Embedding lightweight software agents into single board computers for controlling IoT scenarios on-line
10 Adrian Stoica Telepresence in the Context of Intelligent Environments on-line

Workshops

# Acronym Full Name
1 WISHWell 12th International Workshop on Intelligent Environments Supporting Healthcare and Well-being
2 WoRIE 11th International Workshop on the Reliability of Intelligent Environments
3 SENTIRobots 1st International Workshop on Sentiment Analysis and Emotion Recognition for Social Robots
4 EAISA 1st International Workshop on Edge AI for Smart Agriculture
5 SeLIE 2nd International Workshop on Self-Learning in Intelligent Environments
6 CCSCS 2nd International Workshop on Citizen-Centric Smart Cities Services
7 ALLEGET 2nd International Workshop on Artificial Intelligence and Machine Learning for Emerging Topics

Click on a room’s name to enter the Teams room.

Monday, 20th Tuesday, 21st
Amphitheater
Link to call
Room 124
Link to call
Room 125
Link to call
Room 126
Link to call
Amphitheater
Link to call
Room 124
Link to call
Room 125
Link to room
Room 126
Link to room
9:00 Tutorial #1
on-line
WS #1
WISHWell










WS #3
SENTIRobots
WS #5
SeLIE
WS #4
EAISA
9:30
10:00
10:30 Pause Pause
11:00 Tutorial #5
on-line
Tutorial #2
on-site
WS #1
WISHWell
Tutorial #4
on-line
WS #3
SENTIRobots
WS #5
SeLIE
WS #4
EAISA
11:30
12:00
12:30 Lunch Lunch
14:00 Tutorial #8
on-site
Tutorial #9
on-line
WS #2
WoRIE
WS #7
ALLEGET
Tutorial #7
on-line
WS #3
SENTIRobots
WS #6
CCSCS
WS #4
EAISA
14:30
15:00
15:30 Pause Pause
16:00 Tutorial #6
on-line
Tutorial #10
on-line
WS #2
WoRIE
Tutorial #3
on-line
WS #3
SENTIRobots
WS #6
CCSCS
WS #4
EAISA
17:30

Wednesday, 22th of June

Link to the Amphitheater’s room: click here

Speakers: François Portet, Schahram Dustdar, Song Guo, Philippe Lalanda, Philippe Roose

Chair: François Portet

Speaker : Cao Jiannong

Title :  Towards Distributed Intelligence in Future Edge Computing

Chair: TBA

Yixiao Wang and Keith Evan Green – Designing Socially Interactive, Robotic Environments through Pattern Languages [Full paper]

Tomoki Okuro, Yumiko Nakayama, Yoshitada Takeshima, Yusuke Kondo, Nobuya Tachimori, etc – Vehicle Detection and Classification using Vibration Sensor and Machine Learning [Full paper]

Qianyu Ou, Wenjun Zheng, Zhan Shi and Ruizhi Liao – Driver-Side and Traffic-Based Evaluation Model for On-street Parking Solutions [Full paper] [Special Smart Cities session]

Yuma Okochi, Hamada Rizk and Hirozumi Yamaguchi – On-the-Fly Spatio-Temporal Human Segmentation of 3D Point Cloud Data By Micro-Size LiDAR [Short paper]

Chair: Philippe Lalanda

Speaker : Christine Julien

Title : Opportunistic Collaborative Learning in Pervasive Computing Applications

President : Yudith Cardinale

Bipendra Basnyat, Nirmalya Roy, Aryya Gangopadhyay and Adrienne Raglin – Environmental Sound Classification for Flood Event Detection [Full paper]

Wei Fan, Kevin Kam, Haokai Zhao, Patricia Culligan and Ioannis Kymissis – An Optical Soil Sensor for NPK Nutrient Detection in Smart Cities [Full paper] [Special Smart Cities session]

Lee Hinkle and Vangelis Metsis – Individual Convolution of Ankle, Hip, and Wrist Data for Activities-of-Daily-Living Classification [Short paper]

Asmaa Saeed, Ahmed Wasfey, Hamada Rizk and Hirozumi Yamaguchi – CellStory: Extendable Cellular Signals-Based Floor Estimator Using Deep Learning [Short paper]

Chair: Manuele Kirsch-Pinheiro

Adel Noureddine – PowerJoular and JoularJX: Multi-Platform Software Power Monitoring Tools

Nabila Guennouni, Sébastien Laborie, Christian Sallaberry, Richard Chbeir and Elio Mansour – ISEEapp: An Event Explanation Prototype bridging the gap between sensor network and document corpora data

Yuhe Cui, Zezhi Guo, Yuxin Wang, Xiangzhou Peng, Carlos Aguiar and Joon Park – Doki: A Multi-sensation Interaction Device that Communicates Emotions

Hernán Humberto Álvarez Valera, Marc Dalmau, Philippe Roose and Christina Herzog – PISCO: A smart simulator to deploy energy saving methods in microservices based networks

An explanation of the awards will be given at this moment.
Place: CHEZ EUGENIE BIARRITZ
17 Bd du Général de Gaulle, 64200 Biarritz
Bus: Anglet Bernain -> Biarritz (T1)

Thursday, 23rd of June

Link to the Amphitheater’s room: click here

Chair: François Portet

Speaker : Antonietta Grasso

Title : Reflections on trustworthy and ethical technology from a Human Computer Interaction perspective.

Session chair: Sébastien Laborie

Emna Ben-Abdallah, Khouloud Boukadi and Rima Grati – A machine learning-based approach for smart agriculture via stacking-based ensemble learning and feature selection methods [Full paper]

Santiago Ruiz, Juan Morales-García, José M Cecilia, Carlos Calafate, Juan-Carlos Cano and Pietro Manzoni Evaluation of time-series libraries for temperature prediction in smart greenhouses [Full paper]

Yuusuke Kawakita, Kota Tamura, Yoshito Tobe, Shinji Yokogawa and Haruhisa Ichikawa – Distributed Power-Delivery Decision for a USB-PD-based Network [Full paper]

Mengyao Liu, Jonathan Oostvogels, Sam Michiels, Wouter Joosen and Danny Hughes – BoboLink: Low Latency and Low Power Communication for Intelligent Environments [Short paper]

Session chair: Mitja Lustrek

Sofia Kleisarchaki, Levent Gürgen, Yonas Mitike Kassa, Marcin Krystek and Daniel González Vidal – Optimization of Soft Mobility Localization with Sustainable Policies and Open Data [Full paper]

Silvestro V. Veneruso, Francesco Leotta, Massimo Mecella and Lucia Esposito Unsupervised Segmentation of Smart Home Logs for Human Habit Discovery [Full paper]

Tim Waechter, Jan Rexilius, Martin Hoffmann and Matthias König – Intelligent Building Evacuation under Consideration of Temporary Events and Dynamic Fire Propagation [Full paper]

Belén López, Francisco Arcas-Túnez, Magdalena Cantabella, Fernando Terroso-Sáenz, Manuel Curado etc. – EMO-Learning: Towards an intelligent tutoring system to assess online students’ emotions [Short paper]

Chair : Léo Mendiboure

ScheduleCompanyContact PersonSubject
16:00-16:15CATIECharles GarnierPort IoT for Environmental Leverage
16:15-16:30EssilorAurélie Le Cain
Jean Sahler
Real Life Data & Connected Devices in Essilor R&D
16:30-16:40Bayern InnovativMatthias HafnerThinknet 6G
16:40-16:55AWSIvan PanushevLeveraging data, IoT automation, and machine
learning to optimize building-asset performance
and reduce lifecycle costs
16:55-17:10PrediticSerge ChaumetteKey challenges in building an intelligent data twin: the Preditic
17:10-17:25Futurewei Technologies Inc.Deepak VijCentaurus Distributed Cloud Infrastructure
17:25-17:40Toyota Motor North AmericaZiran WangDigital Twin for Future Mobility
17:40-18:00Exchange between Participants and Speakers

The winners of the awards will be revealed at the closure.